ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106321
رجيستري موبايل شايد تا آخر سال اجرا شود
تاریخ انتشار : 1395/06/14 08:49:59
نمایش : 362
به گفته‌ي مدير کل فناوري اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز طرح رجيستري موبايل که در فازهاي مختلف تعريف شده و اگر اتفاق خاصي نيافتد، تا پايان امسال اجرايي خواهد شد

 به گزارش حوزه فناوري واطلاعات اساتيد برتر،حميدرضا دهقاني نيا مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کار و ارز در مورد طرح رجيستري و جلوگيري از ورود تجهيزات موبايل قاچاق به داخل کشور اعلام کرد: «طراحي واجراي اين طرح از آذر ۱۳۹۴ شروع شده و براي دريافت شناسه در گمرک‌هاي قانوني و رسمي کشور، امور لازم و ضروري انجام شده است.»

دهقاني نيا ادامه داد: «براي اجراي عملياتي اين طرح بايد به صورت فازبندي اجرا شود که فاز اول آن اجرا به صورت پايلوت و آزمايشي است. از نظر ما در حوزه‌ي فني کارهاي لازم انجام شده است. سخت‌افزارهاي لازم در اپراتورهاي موبايل نصب و پيوندهاي لازم ارتباطي برقرار شده است. در جلساتي که با وزارت صنعت، معدن و تجارت و اپراتورهاي موبايل داريم کار در حال انجام است البته شايد کند باشد.»

مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اينکه اين کار زمان‌بر است و اميدواريم در زمان مورد نظر به نتيجه برسد تأکيد کرد: «۸۰ درصد از گوشي‌هاي موبايل موجود در بازار ايران قاچاق است و در تلاشيم تا با اجراي طرح رجيستري کمترين استهلاک و ضرر براي مصرف‌کننده‌ نهايي ايجاد شود.»

دهقاني‌نيا گفت: «موبايل‌ها در سه دسته تقسيم شده اند. موبايل‌هاي واردات رسمي، موبايل‌هايي که در دست مصرف کنتنده بود استفاده شده يا استفاده نشده‌اند و موبايل‌هايي که در سطح بازار وجود دارد. ما در تلاشيم گوشي‌هاي در دست مردم با کمترين مشکل روبرو شوند و مردم آسيب نبينند اما بايد در اين راه خود مردم هم با ما همکاري کنند. اجراي اين طرح مزايا و ارزش‌هاي افزوده‌اي دارد که حتما به خود مردم مي‌رسد.»

او اضافه کرد: «با توجه به موارد متعدد و استثنائاتي وجود دارد که ما بايد راهکارهاي و راه‌حل‌هايي براي آنها در نظر بگيريم که بموقع در زمان اجرا با آنها برخورد شود. يکي از اصول در طراحي اين سيستم اين است که مصرف‌کننده‌ي نهايي متوجه شود موبايلي که مي‌خرد، قاچاق است و آن را خريداري نکند. اگر خريدار متوجه قاچاق نشود، کل طرح به هم ريخته و ارزش اجرايي نخواهد داشت.»

مدير کل فناوري اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: «جزئيات اين طرح به‌موقع اطلاع رساني مي‌شود تا مصرف‌کننده و خريدار نهايي در زمان خريد متوجه اصالت يا قاچاق بودن گوشي موبايل شود.»

دهقاني نيا با اشاره به اينکه از نظر ما فرقي نمي‌کند که موبايل براي کدام برند و نشان است و سياست‌گذار اين را مشخص مي‌کند اعلام کرد: «طرح رجيستري را در سال جاري عملياتي خواهيم کرد مگر اتفاق خاصي بيافتد. البته اين طرح براي اجرا در سراسر کشور زمان‌بر است.»


انتهاي خبر/

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید