ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106370
کارشناس مسائل سياسي گفت:
قراردادهاي نفتي هم مثل برجام معامله برد- برد نيست/ ipc پاي شرکت هاي با شناسنامه استعماري را به کشور باز مي کند
تاریخ انتشار : 1395/07/12 13:03:36
نمایش : 290
کارشناس مسائل سياسي گفت: بازي جديد که در قالب قراردادهاي IPC طراحي شده هم معامله برد-برد وجود ندارد و قواره جديد قراردادهاي نفتي به گونه اي بسته شده اند که فقط براي طرف مقابل جذابيت دارد.
به گزارش اساتيد برتر،عباس اسلامي در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي پيرغار اظهار کرد: IPC  کلمه اي که اين روزها زياد به گوش مي رسد، مدل جديد قراردادهاي نفتي در دوران پسابرجام است که از سال گذشته بحث ها و حواشي را در رسانه ها، کارشناسان و افکار عمومي در سطح کشور به خود اختصاص داده و هنوز هم اين قصه پر غصه ادامه دارد.

ipc پاي شرکت هاي با شناسنامه استعماري را به کشور باز مي کند 

وي تصريح کرد: ما نفت و صنعت نفت را در کشور با اين هدف ملي کرديم که دست بيگانگان و شرکت هاي وابسته به آنها را از دامان ميادين نفتي خود کوتاه کنيم و متخصصين داخلي، با تکيه بر توان خود، نفت را از ميادين نفتي استخراج کنند. اما چه شد که امروز بعد از سال ها افتخار به تاريخ ملي شدن صنعت نفت، بار ديگر شاهديم که شرکت هاي نفتي خارجي سعي بر تسلط بر صنعت نفت ايران عزيز را در قالب قراردادهاي نفتي جديد تحت عنوان IPC  دارند و امروز منتقدان ادعا دارند که اين قراردادها استقلال ما را در حوزه ميادين نفتي با مشکل مواجه مي کند و دوباره پاي شرکت هاي با شناسنامه و سوابق استعماري را به داخل کشور باز مي کنيم.

وي اظهار داشت: در بررسي قراردادهاي نفتي جديد در ستاد اقتصاد مقاومتي 500 اشکال به آنها گرفته شده است. مقام معظم رهبري با ورود به موضوع قراردادهاي نفتي و 15 محوري که مطرح نمودند هنوز برخي از ايرادات بر طرف نشده است چرا امروز هر اتفاقي که در اين دولت در حال وقوع است، برجام گونه در حال وقوع است چرا با موضوعات به اين مهمي با شتاب زدگي غير معمول برخورد مي شود.

در قراردادهاي نفتي معامله برد-برد معنايي ندارد

امروز که در کشور عده اي زياد صحبت از بازي برد-برد مي کنند، اين موضوع که در برجام بي خاصيت بودن خود را نشان داد و بايد اين موضوع را در قراردادهاي نفتي هم به مسئولان دولتي گوشزد کرد که در اين بازي جديد که در قالب قراردادهاي IPC طراحي شده هم معامله برد-برد وجود ندارد و قواره جديد قراردادهاي نفتي به گونه اي بسته شده اند که فقط براي طرف مقابل جذابيت دارد.

وي در ادامه تاکيد کرد: در الگوي جديد قراردادهاي نفتي اگر طرف خارجي به ميدان نفتي لطمه زد، جريمه نمي شود و کل هزينه هاي ترميم مخزن را هم بايد جمهوري اسلامي بپردازد.

ipc نکبت ترين نوع قرارداد در تاريخ کشور است

متاسفانه در اين قراردادها اقتصاد مقاومتي مدنظر رهبري معظم انقلاب در نظر گرفته نشده و به مدت 32 سال قرارداد سقف باز با حق توليد، بهره برداري، اکتشاف به دولت هاي خارجي داده مي شود.

لذا به قول يکي از اعضاي کمسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي اين نوع قراردادها جديد نفتي در تاريخ ايران بي سابقه است و در حقيقت نکبت ترين قرارداد نفتي ايران بوده و يک قرارداد خائنانه است.

وي در پايان گفت: نبايد فراموش کرد با قرار دادن الگوي اقتصاد مقاومتي که امام مسلمين هر روز بر اجرايي شدن آن فرياد مي زند و داشتن برنامه مدون و مديريت منسجم است که مي توانيم در حوزه هاي مختلف شاهد شکوفايي و پيشرفت باشيم و همه تصميم گيران و تصميم سازان بايد 5 رويکرد اصلي سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي يعني:درون زدايي،برون گرايي،مردمي بود،عدالت بنيان،و دانش بنيان بودن را در تمامي بخش ها به خصوص صنعت نفت کشور اجرايي نمايند تا شاهد رشد و شکوفايي اقتصاد باشيم.

انتهاي خبر./
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید