ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106372
گوشه چشمي بيندازيم، بر دستان سخاوتمند بانوان فعالِ اقتصاد مقاومتي
تاریخ انتشار : 1395/07/12 13:19:22
نمایش : 316
بانوان نيز از موقعيت خاصي براي شکوفايي اقتصاد مقاومتي برخوردارند، چون زنان مديران خانه بوده و مي‌توانند بسيار در اين عرصه موفق باشند اما همه اين موارد منوط بر اين است که همه امکانات براي آن ها فراهم باشد و ابزار مورد نياز کارشان در اختيار آن ها قرار گيرد.
 به گزارش اساتيد برتربه نقل از  جهانبين نيوز؛ در چند سال اخير و با شدت يافتن تحريم‌هاي يک جانبه و ظالمانه غرب عليه جمهوري اسلامي ايران که تنها با يک هدف آن هم توقف برنامه‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران، واژه جديد "اقتصاد مقاومتي" به ادبيات اقتصادي کشور اضافه شد.

بحث اقتصاد مقاومتي اولين بار در سال ۱۳۸۹ در ديدار کارآفرينان با مقام معظم رهبري مطرح شد و به اين معنا است که در شرايط فشار، تحريم و... بتواند تامين‌کننده نيازهاي مرم باشد، اما متاسفانه اين مفهوم توسط برخي به اشتباه اقتصاد رياضتي معنا شد درحالي که اقتصاد مقاومتي آن اقتصادي است که با تکيه بر توان داخلي و بدون نياز به خارج تامين‌کننده نيازهاي مردم است.

براي تقويت اقتصاد مقاومتي همه مردم و همه اقشار به همراه مسئولين بايد دست به دست هم داده و براي پيشبرد اهداف اين نوع از اقتصاد گام بردارند.

ارکان اقتصاد مقاومتي

مقاوم بودن اقتصاد، استفاده از همه ظرفيت‌هاي دولتي و مردمي، حمايت از توليد ملي، مديريت منابع ارزي و مديريت مصرف از ارکان اقتصاد مقاومتي است و بايد همه اين ارکان در کنار هم قرار بگيرند تا اميد داشت اقتصاد از حالت رکود خارج شده و اهداف اقتصاد مقاومتي در کشور تحقق يابد.

اهميت اقتصاد مقاومتي

گروهي از تحليلگران سند اقتصاد مقاومتي را به‌عنوان سندي جامع و راهبردي در حوزه اقتصادي دانستند که مي‌تواند در بلندمدت و نه فقط در دوره تحريم‌ها به‌عنوان نقشه راهي موثر، چراغ راه سياست‌هاي اقتصادي کشور باشد و استقلال کشور را تامين کند.

با اينکه در اين مدت که بحث اقتصاد مقاومتي مطرح شده هيچ اقدام جدي در اين زمينه صورت نگرفته است اما بوده‌اند برخي که با عزم و اراده در اين راه قرار گرفته و درحال ادامه مسير هستد.

بانوان که از موقعيت خاصي براي شکوفايي اقتصاد مقاومتي برخوردارند چون زنان، مديران خانه بوده و مي‌توانند بسيار در اين عرصه موفق باشند اما همه اين موارد منوط بر اين است که امکانات مورد نياز براي آن ها فراهم باشد و ابزار کارشان در اختيار آن ها قرار گيرد.

کارم را از هيچ شروع کردم

طيبه يزداني بانوي فعال در عرصه اقتصاد مقاومتي در مصاحبه اختصاصي با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: ۶۰ سال سن دارم و اهل کربلا هستم، در سال ۱۳۴۷ با خانواده به ايران آمديم و چون شوهرم اهل سامان است درحال حاضر در سامان اقامت داريم.
 

وي با بيان اينکه تحصيلاتم سيکل است و ثمره ازدواجم يک پسر و چهار دختر است که هرکدام در کار و زندگي خود موفق هستند ادامه داد: شوهرم مکانيک بازنشسته است و بعد از بازنشستگي وارد کار باغباني شده در اين کار فعاليت دارد.

يزداني با اشاره به اينکه هشت سال است وارد کار تهيه مربا، ترشي، لواشک و... شده ام افزود: با ميوه‌هاي اضافه‌اي که از باغ مي‌آوريم (محصولات باغي سامان) ترشي و مربا درست مي‌کنم و مي‌فروشم که هم درآمد خوبي دارد و هم باعث شده مشغول باشم.
 

وي افزود: در اين مدت توانستم با برگزاري کلاس‌هاي آموزشي در بسيج محله، کانون و در خانه زمينه اشتغال ۱۰ زن خانه‌دار را فراهم کنم، همچنين مشاوره‌هاي تلفني هم براي خانم ها دارم و از اين طريق راهنمايي شان مي کنم.

يزداني اضافه کرد: تا به حال از هيچ وامي استفاده نکرده و کارم را با سرمايه‌اي که داشتم آغاز کردم و چون براي دريافت وام بايد هفت خان طي مي‌شد ترجيح دادم از وام استفاده نکنم.

نبود ابزار مورد نياز کار و کد بهداشتي تمام دغدغه بانويي کربلايي فعال در اقتصاد مقاومتي

وي خاطرنشان کرد: مشکلات زيادي براي کارم دارم و اگر بتوانم دستگاه خشک‌کن، خوردکن و ديگر دستگاه‌ها را خريداري کنم مي‌توانم کارم را بهتر ادامه دهم.

يزداني با بيان اينکه هنوز نتوانسته‌ام کد بهداشتي براي محصولاتم دريافت کنم و براي بسته‌بندي نيز مشکلات زيادي دارم افزود: نداشتن کد بهداشتي براي فروش محصولاتم مشکلاتي را بوجود آورده اما باز هم در بازارهاي خانگي محصولاتم را به فروش مي‌رسانم و همه هم‌شهري‌هايم براي مصارف خود و سوغات از اين محصولات که کاملا خانگي هستند خريداري مي کنند.
 

وي ادامه داد: مدرک کارآفريني دارم و به بانوان خانه‌دار توصيه مي‌کنم اصلا منتظر سرمايه نمانند و کار خود را آغاز کنند چون خانم‌هاي خانه‌دار مي‌توانند با استفاده از ميوه‌هاي اضافي که مصرف نمي‌شود و دور ريخته مي‌شود براي شروع کار خود استفاده کنند.

فعاليت زنان در بحث اقتصاد مقاومتي کمک به اقتصاد خانواده

زيور مظاهري اهل روستاي چمچنگ شهرستان سامان از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتي در چهارمحال و بختياري در گفت‌وگو ويژه با جهانبين نيوز گفت: اقتصاد مقاومتي عرصه‌ عظيم و مهمي است که مي تواند نقش بسزايي در زندگي اقشار مختلف به خصوص افراد کم در آمد جامعه داشته باشد.
 

وي به فعاليت بانوان در عرصه هاي مختلف اقتصاد مقاومتي اشاره و گفت: در جامعه فعلي بانوان در کنار همسران خود براي کمک در وضعيت اقتصادي خانواده تلاش مي کنند و اقتصاد مقاومتي و طرح هاي کشاورزي بهترين راه ورود بانوان به بحث هاي اقتصادي خانوده ها و کمک در اين زمينه است.

وي به گروه اقتصاد مقاومتي در شهرستان سامان اشاره و خاطرنشان کرد: زنان خانه دار براي مشغول کردن خود و کمک به همسران وارد اين گروه شده و توانسته اند گروه هاي بسياري ازجمله نانوايي، خشکبار، ترشيجات، خياطي و بافتني و غيره را ايجاد کنند.
 

مظاهري تصريح کرد: ما با اين کارها توانسته ايم به فرامين حضرت آقا گوش داده و در تحقق اقتصاد مقاومتي نقش بسزايي داشته باشيم.

براي ادامه کارم نياز به کارگاه دارم

وي نبود کارگاه مناسب را يکي از سختي هاي کار خود عنوان و گفت: از ارگان هاي مختلف پيگيري هاي زيادي صورت گرفته اما همچنان کاري صورت نگرفته است.
 

اين بانوي فعال اقتصاد مقاومتي به مشکلات پيش پاي فعالان اقتصادي براي دريافت وام و پيگيري هاي متعدد براي دريافت تسهيلات اشاره و تاکيد کرد: سختي هاي بسياري براي وام گرفتن وجود دارد که همه موجب مي شود بعد از پيگيري ها فعالات اين عرصه خسته شده و پيگير نباشند.

به گزارش جهانبين نيوز؛ نمي توان از نقش مهم و اساسي بانوان در عرصه اقتصاد مقاومتي چشم پوشي کرد اما فعاليت اين قشر در اين زمينه نيازمند توجه بيشتر مسئولين است و دستان پرتلاش بانوان فعال در اقتصاد مقاومتي منتظر مساعدت و کمک مسئولان است.

انتهاي پيام
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید