ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106374
مسئول بسيج اساتيد چهارمحال و بختياري:
عقد قراردادهاي جديد نفتي ناقض سياست هاي اقتصاد مقاومتي است
تاریخ انتشار : 1395/07/12 13:50:07
نمایش : 356
مسئول بسيج اساتيد چهارمحال و بختياري گفت: آنچه که امروزه در جريان است بويژه در عقد قراردادهاي جديد نفتي که تقريباً ربع قرن قرارداد با کشوري ديگر بسته مي شود يک امري است که اولا چندان در جهان مرسوم نيست ثانيا برخلاف اقتصاد مقاومتي، استقلال کشور و حفظ وحراست از منابع تجديد ناپذير کشور است.
دکتر بسيج مسئول بسيج اساتيد چهارمحال و بختياري در مصاحبه اختصاصي با اساتيد برتر اظهار کرد: مسئله نفت در کشور ما هم فرصت است و هم تهديد، فرصت از اين جهت که مي تواند براي سازندگي کشور و به عنوان يک سرمايه مورد استفاده قرار گيرد و تهديد از آن جهت که به عنوان ثروت استفاده و بودجه جاري کشور براساس آن تهيه مي شود.

وي بيان داشت: آنچه انتظار است و دولتمردان بايد به دنبال آن باشند بايد تلاش شود نفت به عنوان سرمايه مورد استفاده قرار گيرد.

دکتر بسيج افزود: تفاوت ثروت و سرمايه در اين است که ثروت به عنوان يک دارايي که به تدريج مورد استفاده قرار مي گيرد تا به اتمام برسد مطرح مي شود اما سرمايه نوعي از دارايي است که ارزش افزوده پيدا مي کند، ثروت براي پرداخت حقوق است حال آنکه سرمايه جهت ايجاد زيرساخت هاي لازم تمدني است.

مسئول بسيج اساتيد چهارمحال و بختياري ادامه داد: کشور ما بايستي هزينه هاي جاري در زمينه پرداخت حقوق و بودجه جاري دستگاه ها را از طريق ماليات، وضع تعرفه هاي صادرات و واردات تعيين و نفت را از طريق تبديل به فراورده هاي نفتي با فروش بيشتر و گران تر براي ساخت راه ها، سدها، رصدخانه ها، آزمايشگاه هاي علمي و مراکز صنعتي در حوزه هاي نانو، هسته اي، پزشکي، هوافضا و... مورد استفاده قرار دهد.

وي گفت: اتفاق ناگواري که در کشور ما افتاده و مسئولان وزارت نفت و بلکه دولت برآن پافشاري مي کند اين است که نفت بصورت خام فروخته مي شود و بخاطر مباحث تحريم و پائين آمدن درآمد نفتي ناگزير راهکارها و قراردادهايي بايد بسته شود تا درآمد ارضي کشور بالا رود و دولت بتواند هزينه هاي جاري کشور را تامين کند و اين همان تهديد است که در قراردادهاي جديد نفتي نيز اين رويکرد وجود دارد.

دکتر بسيج افزود: مننتقدين و مخالفين حرفشان اين است که دولت مي بايست به تدريج بودجه ساليانه کشور را جداي درآمدهاي نفتي ببندد آنگاه براي فراوري محصولات نفتي و ايجاد ارزش افزوده و همان نگرش سرمايه اي به نفت تلاش کند، اما بودجه جاري کشور را براساس ماليات، تعرفه صادرات و واردات، رشد بخش کشاورزي و صنعت و مانند آن تامين کند هرچند کاري زمان بر و البته در نگاه اول چندان براي عامه مردم رضايت بخش نيست .

وي بيان داشت: آنچه که امروزه در جريان است بويژه در عقد قراردادهاي جديد نفتي که تقريباً ربع قرن قرارداد با کشوري ديگر بسته مي شود يک امري است که اولا چندان در جهان مرسوم نيست ثانيا برخلاف اقتصاد مقاومتي، استقلال کشور و حفظ و حراست از منابع تجديدناپذير کشور است.

در صورت اجرايي شدن قراردادهاي نفتي چه با مجوز مجلس يا غير از آن همان گونه که بيان شد ساختار برنامه هاي اقتصادمقاومتي دستخوش مانع مي شود همچنين خسارت هاي جبران ناپذيري در بلندمدت به اقتصاد کشور وارد مي شود.
 
درحالي که اقتصاد بيمار ما که يک اقتصاد وابسته است همچنان در حال وابستگي خواهد ماند و رشد و شکوفايي کشور با تاخير مواجه خواهد شد.

دکتر بسيج در پايان گفت: راه حل مناسب اين است که دولت صادقانه مشکلات موجود اقتصادي را براي مردم بيان کند و خواستار تحمل و صبر آنها براي انجام يک جراحي بزرگ در حوزه اقتصاد کشور گردد و يک عمل صحيح و درست در اقتصاد کشور صورت پذيرد.

انتهاي پيام
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید