ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106401
براساس ارزيابي جديد؛
کشورهاي پيشتاز آمادگي شبکه‌اي کدامند/ رتبه ۹۲ ايران بين ۱۳۹ کشور
تاریخ انتشار : 1395/07/19 12:42:16
نمایش : 331
طبق رتبه بندي جهاني شاخص آمادگي شبکه‌اي، ايران با اخذ رتبه ۹۰ در استفاده کاربران از فناوري اطلاعات و رتبه ۹۳ استفاده دولت از اين فناوري، درمجموع در ميان ۱۳۹ کشور جهان، در جايگاه ۹۲ قراردارد.
به گزارش  حوزه فناوري واطلاعات  اساتيد برتر، مرکز برنامه ريزي و نظارت راهبردي فناوري اطلاعات وابسته به سازمان فناوري اطلاعات ايران، گزارش مجمع جهاني اقتصاد در خصوص نوآوري کشورها در اقتصاد ديجيتال را منتشر کرد.

اين گزارش که براساس ارزيابي کشورها از شاخص آمادگي شبکه اي (NRI) در سال ۲۰۱۵ به دست آمده است نشان مي دهد که کشورمان با ۴ پله صعود، در ميان ۱۳۹ کشور جهان، از رتبه ۹۶ در سال ۲۰۱۴ به جايگاه ۹۲ دست پيدا کرده است.

در شاخص آمادگي شبکه اي (Networked Readiness Index) کشورها براي ديجيتالي شدن در ۴ زيرشاخص محيط، آمادگي زيرساختي، استفاده و کاربري و نيز تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات ارزيابي مي شوند.

آمارهاي منتشر شده از اين زيرشاخص ها نشان مي دهد که ايران در مجموع با کسب امتياز ۳.۷ از ۷ در شاخص آمادگي شبکه ­اي رتبه ۹۲ را در بين ۱۳۹ کشور ارزيابي ­شده، کسب کرده است.

در اين رده بندي رتبه ايران در زيرشاخص محيط ۸۲، از نظر آمادگي زيرساختي و مهارتها ۸۳، از نظر استفاده کاربران ۹۹ و از نظر تاثيرگذاري ۱۰۲ اعلام شده است. بررسي ها نشان مي دهد که قابل قبول ترين جايگاه ايران در اين جدول، در بخش استطاعت در پرداخت هزينه هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات است.

جايگاه ايران در بالاي جدول استطاعت در پرداخت هزينه هاي ICT

مطابق با اين جدول، بالاترين امتياز ايران در محور استطاعت در پرداخت (affordability) کسب شده است. در اين محور، تعرفه تلفن همراه اعتباري، تعرفه اينترنت پهن­ باند ثابت و همچنين سطح رقابت در حوزه اينترنت و تلفن ارزيابي مي­ شود.

ارزيابي انجام­ شده از وضعيت تعرفه­ هاي ذکرشده مناسب است و به همين دليل ايران در ميان ۱۳۹ کشور رتبه ۳۷ را در ميزان استطاعت در پرداخت هزينه ها دارد. اما با اين وجود سطح رقابت در اين حوزه با کسب امتياز ۰.۸۵ از ۲، وضعيت مناسبي را از اين منظر نشان نمي­ دهد.

اوضاع نامناسب استفاده از کسب وکارهاي فناوري اطلاعات

پايين ­ترين رتبه ايران در اين محورها، متعلق به ارزيابي انجام ­شده از استفاده کسب و کارها از فناوري اطلاعات و ارتباطات است. در اين ارزيابي، از حيث استفاده از ICT براي تراکنش هاي بنگاه به بنگاه ( B۲B )، سطح آموزش کارکنان در کسب و کارها و ميزان جذب فناوري در سطح بنگاه ها، امتيازهاي مناسبي کسب نشده است.

کمترين امتياز نيز متعلق به محور تاثيرات اقتصادي فناوري اطلاعات و ارتباطات است. در اين محور، تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر روي مدل­ هاي سازماني و نشانگر تعداد ثبت اختراع در حوزه ICT امتياز مناسبي نيست.

سنگاپور در رده نخست آمادگي شبکه اي

در رده­ بندي شاخص NRI، کشورهاي سنگاپور، فنلاند، سوئد، نروژ و ايالات متحد آمريکا، رتبه ­هاي ۱ تا ۵ را به خود اختصاص داده ­اند و از منظر اين گزارش، اين کشورها، کشورهاي موفقي در توليد تاثير اقتصادي از سرمايه­ گذاري­ها در حوزه ICT هستند.

اين کشورها، همگي از کشورهاي پيشرو و مشتاق در بکارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات بوده ­اند و موفقيت آن­ها نشان مي ­دهد که به ­کارگيري ICT توام با محيط توانمندساز پشتيبان، تنظيم مقررات قدرتمند و صحيح، زيرساخت­ هاي با کيفيت و نيروي انساني کافي از فاکتورهاي پيشرفت و موفقيت هستند.

گزارش Global Technology Report از سال ۲۰۰۱ توسط مجمع جهاني اقتصاد (World Economic Forum) با همکاري INSEAD و دانشگاه کُرنل منتشر مي­ شود و پيشران­ هاي انقلاب فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهان با استفاده از شاخص آمادگي شبکه­ اي (NRI) اندازه­ گيري مي شوند.

شاخص NRI طي زمان متحول شده است و هم اکنون وضعيت آمادگي شبکه­ اي را با استفاده از ۵۳ نشانگر ارزيابي مي­ کنند.

اين شاخص، براي هرکدام از ۱۳۹ کشوري که تحت پوشش قرار مي­ گيرند، امکان شناسايي نواحي اولويت­ دار را براي بهره­ گيري از فناوري اطلاعات و ارتباطات در راستاي توسعه اقتصادي و اجتماعي مي­ دهد.

۴ پيام کليدي براي توسعه آمادگي شبکه اي

 ۱. نوآوري به ميزان زيادي مبتني بر فناوري ­هاي ديجيتال و مدل­ هاي کسب­ و کار است و اگر اين نوآوري به ­صورت هوشمندانه هدايت شود، فناوري اطلاعات و ارتباطات تاثيرات چشمگيري برروي توسعه اقتصادي و اجتماعي خواهد داشت.

۲. روش بکارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات توسط کسب و کارها مي­ تواند نقش آن­ها را در توسعه افزايش دهد. بنابراين دولت­ها بايد کسب و کارها را به­ منظور استفاده کامل از قدرت فناوري ­هاي ديجيتال ترغيب کنند.

۳. به ­منظور دستيابي به تاثيرات اجتماعي، بخش خصوصي و دولت بايد در راه ­حل­هاي نوآورانه ديجيتال سرمايه­ گذاري مناسبي را انجام دهند.

۴. يک اقتصاد ديجيتال پايدار به ميزان زيادي وابسته به چارچوب ­هاي حکمراني چابک و منعطف خواهد بود که بتواند به وضعيت­هاي درحال تغيير، واکنش­ هاي سريع و مناسبي را نشان دهد.

به گزارش مهر، ارزيابي آمادگي شبکه اي، سياست­گذاران را دعوت مي­ کند تا با همکاري ساير ذي­نفعان، راهبردهاي جامع و بلندمدتي را براي توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات تدوين کنند و در زمينه استفاده از چارچوب­ هاي حکمراني و رهبري مناسب براي دستيابي بيشترين منافع از ICT پيشرو باشند. اين الگوهاي نوآورانه مي­‌توانند راهنماي مناسبي براي تعيين اولويتهاي سياست­گذاري و سرمايه­ گذاري باشند.

منبع:مهر
انتهاي خبر/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید