ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106440
آغاز به کار اولين سامانه ارسال رمز يکبار مصرفي صوتي ايران
تاریخ انتشار : 1395/08/05 10:01:56
نمایش : 279
اولين سامانه ارسال رمز يکبار مصرف صوتي (Voice OTP) به صورت رسمي آغاز به کار کرد.
 به گزارش  حوزه فناوري واطلاعات اساتيد برتر، اولين سامانه ارسال رمز يکبار مصرف صوتي (Voice OTP) توسط گروه آفتاب به صورت رسمي آغاز به کار کرد.

سيد محمد حسين کاظمي معاون مهندسي و عضو هيئت مديره گروه آفتاب درباره‌ي رمز يکبار مصرف (OTP) اعلام کرد: «پيش از اين در امور بانکي کشور براي احراز هويت از رمز يکبار مصرف استفاده شده است. احراز هويت هم اکنون در دنيا به صورت يک، دو و سه عامله استفاده مي‌شود که در احراز هويت‌هاي دو و سه عامله از انواع OTPها استفاده مي‌شود.»

کاظمي ادامه داد: «هارد کپي، دستگاه توليد توکن، رمز يکبار مصرف پيامکي و رمز يکبار مصرف صوتي انواع OTP هستند که در سال‌هاي اخير از آن در جهان و ايران استفاده شده است. به غير از هارد کپي که سيستم قديمي و امنيت کم تر از بقيه بوده، دستگاه توکن و رمز يکبار مصرف نيز ايراداتي از جمله در دسترس نبودن دستگاه توکن، گم شدن اين دستگاه، قطع بودن سرويس پيامک، تاخير در دريافت پيامک و غيره دارند.»

معاون مهندسي گروه آفتاب در مورد سرويس رمز يکبار مصرف صوتي زمانک گفت: «چون صوت حساس است و به سرعت به کاربران تحويل داده مي‌شود ما اين سرويس را براي احراز هويت بانک‌ها، مؤسسات و اپليکيشن‌هاي ايراني مانند ديگر نقاط دنيا و سرويس‌هايي چون گوگل، لينکدين و ديگر شبکه‌هاي اجتماعي، راه اندازي کرديم.»

او افزود: «دليلي ندارد که بگوييم OTP صوتي، جايگزين ديگر راه‌هاي OTP است؛ اما شرکت‌ها و نهادهايي هستند که احراز هويت کاربران براي‌شان اهميت بالايي دارد و کاربران‌شان بايد از طريق OTP و در کوتاهترين و امن‌ترين زمان احراز هويت شوند و رمز در اختيارشان قرار بگيرند. اين ابزار براي‌ آنها بسيار مفيد و کاربردي است.»

کاظمي اعلام کرد: «در حال حاضر ما با مخابرات، همراه اول، ايرانسل و رايتل براي ارسال رمز يکبار مصرف صوتي همکاري داريم و اين سرويس با وجود ۳ ديتا سنتر از ۱۷ مهرماه آغاز به کار کرده است. وزارت بهداشت در حال حاضر يکي از مشتريان اين سرويس است و براي استفاده از اين سرويس با فيلم‌نت، پلان و يکي از بانک‌ها مذاکره شده است. در سرويس‌هاي شيپور و چارتر ۷۲۴ نيز اين سرويسOTP استفاده مي‌شود. کاربران مي‌توانند مراکزي که در آن از اين سرويس استفاده مي‌شود را در آدرس اينترنتي zamanak.ir/otp مشاهده کنند.»

عضو هيئت مديره گروه آفتاب در پاسخ به خبرنگار زوميت با اشاره به فارسي بودن سرويس گفت: «ما در حال مذاکره با شرکت‌هاي خارجي براي ارائه اين خدمت به سرويس‌‌دهندگان جهاني که با کاربران ايراني سر و کار دارند، هستيم. با توجه به اينکه شرکت ما دانش بنيان است و مجموعه شرکت‌هاي دانش بيان در صادرات حمايت مي‌شوند، پشتوانه خوبي نيز براي اين کار داريم. البته براي مذاکره با شرکت‌هاي جهاني مشکلات قانوني تحريم در برخي از کشورها وجود دارد و اين موضوع مذاکرات ما را در برخي موارد با مشکل روبرو مي‌کند.»

کاظمي در ادامه  اضافه کرد: «دو شرکت خارجي در حال مذاکره با ما هستند تا بتوانيم اين سرويس را که آنها به زبان انگليسي در اختيار کاربران ايراني قرار مي‌دهند، با زبان فارسي به کاربرانشان و در داخل کشور ارا‌ئه دهيم. قطعاً با توجه به کاهش هزينه، صرفه اقتصادي و بومي شدن زبان کاربر، همکاري با OTP زمانک براي آنها مي‌ارزد.»

به گفته معاون مهندسي گروه آفتاب، هزينه رمزيکبار مصرف صوتي به عهده شرکت‌ها و نهادها خواهند بود و براي کاربران هيچ هزينه‌اي در بر ندارد. قيمت هر پيام صوتي رمز يکبار مصرف تک يا خرد فروشي ۵۹۵ ريال است که در قرارداد با شرکت‌ها و به صورت عمده قيمت آن کاهش مي‌يابد.»


منبع: زوميت
انتهاي خبر./

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید