ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 106504
بهانه جديد براي تحريم صادرات نفت و گاز ايران
تاریخ انتشار : 1395/09/20 10:02:22
نمایش : 684
بنابر گفته معصومه ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست کشور، ايران به دليل صادرات نفت و گاز در توليد و انتشار گازهاي گلخانه‌اي نقش زيادي دارد که پذيرش توافقنامه پاريس به معني ابزاري جديد براي تحريم فعاليتهاي نفت و گاز کشور است.
به گزارش اساتيد برتر، بيست و سوم آبانماه سال 95 مجلس توافقنامه تغييرات اقليمى پاريس را تصويب کرد. در متن اين توافقنامه که تعهد به آن از لحاظ قانوني الزامي است از کشورهاي جهان خواسته شده براي کاهش توليد گازهاي گلخانه اي و محدود ماندن افزايش گرمايش زمين زير 2 درجه سانتيگراد تلاش کنند.

کليات اين لايحه با 142 رأي موافق، 9 رأي مخالف و 5 رأي ممتنع و جزئيات آن با 149 رأي موافق، 6 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 204 نماينده حاضر در صحن علني مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد.

نکته مهمي که در اين زمينه بايد به آن توجه کرد اين است که کاهش گازهاي گلخانه‌اي که موضوع اصلي اين توافقنامه است ارتباطي با آلاينده هاي محيط زيست ندارد. تنها کاهش گازهاي گلخانه اي و دي اکسيد کربن مورد بحث توافق نامه بوده که با آلاينده هاي محيط زيست از جمله منوکسيد کربن، اکسيد هاي نيتروژن و گوگرد و ذرات معلق در هوا کاملا متفاوت هستند. اما متاسفانه مشاهده شده است که برخي از نمايندگان مجلس بدون اطلاع از اين موضوع، شعار مقابله با آلودگي هوا را علت اصلي حمايت از  اين توافقنامه عنوان کرده‌اند.

نگراني اصلي در مورد تصويب اين لايحه در مجلس، قبول محدوديت‌هايي در حوزه‌هاي اقتصادي و صنعتي در سال هاي آينده با پذيرش اين توافق نامه است، زيرا منبع گسيل عمده گازهاي گلخانه‌اي مربوط به بخش‌هاي توليد انرژي و واحدهاي صنعتي و به طور کلي تمامي بخش‌هاي مصرف کننده انرژي هاي فسيلي از جمله نفت و گاز است.

تاييد اين موضوع را مي‌توان در سخنان معصومه ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست يافت. ابتکار در تشريح جزئيات سفر خود به مراکش و شرکت در بيست و دومين کنفرانس کنوانسيون تغيير اقليم و دوازدهمين نشست متعهدين پروتکل کيوتو و اولين نشست معاهدين توافقنامه پاريس اعلام کرده که « از آنجا که صادرات نفت و گاز را داريم به لحاظ توليد و انتشار گازهاي گلخانه‌اي در رتبه‌هاي بالا قرار داريم».

اين اظهار ابتکار بدين معني است که در سالهاي آينده اين توافقنامه مي‌تواند دستاويزي براي جلوگيري از صادرات نفت  کشور از سوي معاندين کشور باشد. زيرا هم اکنون ايران حائز بيشترين منابع نفت و گاز جهان است و برنامه‌هاي فراواني براي احداث، تجهيز و بهره‌برداري از صنايع سبک و سنگين خود بر پايه انرژي دارد. همچنين تعهدات پذيرفته شده و کيفيت اجراي آنها مي تواند ابزاري براي وضع تحريم‌هاي اقتصادي و سياسي جديد شود.

حال بايد پرسيد که پذيرش داوطلبانه اين توافقنامه و قانوني نمودن آن بدون در نظر گرفتن عواقب پذيرش اين تعهد با توجه به شرايط توليد نفت و گاز در اقتصاد کشور چه ضرورتي دارد؟
 
منبع: تسنيم
انتهاي خبر
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید