ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 62413
ريزش قيمت‌ها در بازار پاييزي مسکن/ آيا بازار مسکن براي خروج از رکود خيز برداشته است؟ + جدول قيمتي
تاریخ انتشار : 1393/08/06
نمایش : 1511
افزايش قيمت‌ها در بازار مسکن که در پي به وقوع پيوستن رکود در اين بازار از اوايل سال 92 رخ داده بود، از اوايل تابستان سال جاري شيبي منفي به خود گرفته و به نظر مي‌رسد اين بازار خيز خود را براي خروج از رکود برداشته است.
به گزارش اساتيد برتر به نقل از خبرگزاري دانشجو، شروع فصل پاييز براي بازار مسکن، ريزش قيمت‌ها را به دنبال داشت. آمار جديد دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن از كاهش 2.6 درصدي قيمت مسکن در مهرماه حكايت دارد و نشان مي‌دهد: متوسط ارزش واحدهاي مسكوني تهران به سطح شهريور 92 بازگشته و به مترمربعي 4 ميليون و 63 هزار تومان رسيده است. 
 
اين افت قيمت مسکن را مي‌توان پنجمين موج کاهشي از ابتداي امسال تاکنون و چهارمين نزول متوالي طي 4 ماه به حساب مي‌آيد که اين دو اتفاق در نوع خود يک رکورد براي بازار مسکن سال93 مي‌تواند باشد. همچنين نوسان مهر به لحاظ شيب کاهش، دومين موج بزرگ نزولي در سال جاري است.
 
در تهران از ابتداي تابستان، نوسان ماهانه قيمت مسکن همواره شيب منفي داشت و در سه ماه تير و مرداد و شهريور به رغم انجام معاملات مصرفي در اين فصل اصلي نقل‌وانتقال، ميانگين قيمت به ترتيب با 1.1درصد، 2 درصد و 0.6 درصد کاهش نسبت به ماه‌هاي قبل مواجه شد.
 
رکود عميق بازار مسکن از اوايل سال 92 آغاز شد. کارشناسان علت اين رکود را در سه عامل افزايش قيمت مسکن، کاهش قدرت خريد مردم و خروج سرمايه از بخش مسکن و بخصوص ساخت‌وساز دانشتند.
 
از طرفي ديگر ورود نسبي پروژه‌هاي مسکن مهر به بازار و انتظار قشر آسيب پذير براي ورود شمار بيشتري از اين پروژه‌ها باعث شد متقاضيان کمتر به بازار مسکن مراجعه کرده يا توان مراجعه‌شان را بيش از گذشته از دست بدهند.
 
علاوه بر اين نقدينگي و سرمايه‌ها نيز به آرامي شروع به خروج از بازارمسکن کرد و ترجيح داد با توجه به شرايط ناپايدار و نامتوازن اقتصاد ملي در سه سال اخير در جاي امني همانند بازار ارز پناه ببرند تا از ريسک‌هاي احتمالي در امان باشند. اما با شروعفصل پاييز به نظر مي‌رسد قيمت‌ها هر چند اندک مقدار تکان خورده است و اميد آن مي‌رود تقاضا در اين بازار اندکي افزايش پيدا کند.
 
در ادامه نگاهي گذرا به قيمت‌هاي مسکن در مناطق مختلف تهران مي‌اندازيم:
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید