ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 62524
گزارش/ چرا مرغ ارزان شد
کاهش قيمت پرتقاضاترين پروتئين مصرفي مردم و زيان توليدکنندگان با يک بي‌تدبيري
تاریخ انتشار : 1393/08/29 09:28:20
نمایش : 847
کاهش قيمت مرغ در بازار به مرز ميانگين کيلويي 4600 تومان با وجود رضايت مصرف‌کنندگان شرايطي را فراهم آورد که با نارضايتي و اعتراض شديد مرغداران در سراسر کشور همراه شد و تعطيلي برخي از واحدهاي مرغداري را به‌دنبال داشت.
به گزارش اساتيد برتر،  کاهش قيمت مرغ در طي هفته‌هاي اخير موضوعي بود که اگر چه مصرف‌کنندگان را خوشحال کرد اما در پي آن شاهد اعتراضات بسيار توليدکنندگان و مرغداران در جاي جاي کشور بوديم چرا که اين کاهش بي قاعده قيمت گوشت مرغ موجباب ضرر و زيان اين گروه را فراهم آورد.

 

موضوعي که در نشست صبحانه کاري وزير جهاد کشاورزي با فعالان بخش خصوصي حوزه کشاورزي در اتاق بازرگاني نيز مطرح شد و وي تصريح کرد: هم‌اکنون اتفاقي که در بازار قابل مشاهده شده است، کاهش شديد قيمت مرغ است و قيمت اين کالا کمتر از نرخ تمام شده در بازار ملموس است که باعث شده توليدکنندگان متضرر شوند. در اين راستا به دنبال تمهيداتي هستيم تا مرغ با قيمت مناسب عرضه شود.

 

در هفته منتهي به 23 آبان ماه سال جاري نيز گزارش بانک مرکزي از متوسط قيمت خرده‌فروشي برخي از مواد خوراکي در تهران حکايت از کاهش 2.9 درصد قيمت گوشت مرغ نسبت به هفته قبل داشت.

 

همايون دارابي،  مدير عامل اتحاديه سراسري مرغداران مرغ گوشتي ايران با بيان اين‌که دولت هيچ برنامه‌اي براي مرغ خريداري و ذخيره شده ندارد، گفته بود: شرکت پشتيباني امور دام ماهانه حدود 10 هزار تن گوشت مرغ به قيمت کيلويي 7000  تومان مي‌خرد و همين مقدار را کيلويي 5500 تومان به صورت شش ماهه مي‌فروشد. البته دلالان نيز آن را به قيمت کيلويي 4000 تن در بازار عرضه مي‌کنند.

 

به اعتقاد وي دولت در اين فرآيند به ازاي هر کيلوگرم گوشت مرغ 1500 تومان ضرر مي‌کند و صنعت مرغ نيز بازار خود براي دو ميليون تن توليد را از دست مي‌دهد اين در حالي است که اتحاديه سراسري مرغداران مرغ گوشتي اختصاص يک سوم اين زيان را براي مشوق صادراتي ارائه داده است.

 

کارشناسان بر اين اعتقادند که عرضه بيش از حد نياز مرغ در بازار و عدم وجود تعادل در بازار اين محصول مهمترين عامل در کاهش قيمت اين محصول بوده است که ادامه اين روند به ضرر توليدکنندگان بوده و توليد را با بحران مواجه مي‌نمايد.

 

اما دلايل عرضه بيش از نياز اين محصول چه بود؟ گفته مي‌شود طي يک ماه گذشته شرکت پشتيباني امور دام به علت نزديک شدن تاريخ انقضاي مرغ‌هاي موجود در انبارهاي خود اقدام به عرضه گسترده مرغ در سطح بازار کشور نمود و همين امر موجبات افت قيمت شديد اين کالا تا مرز ميانگين کيلويي 4600 تومان را فراهم آورد. اين اقدام شرکت پشتيباني امور دام به منزله تير خلاصي به صنعت مرغداري بود و در هفته‌هاي گذشته نيز نارضايتي و اعتراض شديد مرغداران در سراسر کشور و همچنين تعطيلي برخي از واحدهاي مرغداري را به‌دنبال داشت.

 

يکي از مولفه‌هاي اصلي تنظيم بازار رصد اطلاعات و آمار لحظه‌اي از موجودي انبارها است، لذا به جرأت مي‌توان گفت علت اصلي عدم توفيق دستگاه‌ها در تنظيم بازار، عدم وجود سامانه‌اي است که بتواند اطلاعات موجودي‌ انبارها را جهت تصميم‌گيري و سياست‌گذاري مسئولين در اختيار بگذارد.

 

از آنجايي که مرغ به عنوان ارزان‌ترين پروتئين در دسترس مردم به پر تقاضاترين پروتئين مصرفي تبديل شده است، نيازمند توجه ويژه مسئولان براي کنترل قيمت و عرضه اين محصول مي‌باشد تا با احتساب نرخ تورم به موقع مرغ را از توليدکننده و تشکل‌ها خريداري کنند.

 

حال بايد ديد برنامه‌هاي نهادهاي نظارتي و اجرايي کشور براي جبران زيان توليدکنندگان و تنظيم بازار چيست؟ آيا پس از اين کاهش ناگهاني قيمت مرغ، حال بايد منتظر افزايش ناگهاني آن باشيم؟(منبع: خبرگزاري دانشجو)

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید