ایران و جهان
اقتصادی
فناوری اطلاعات
ورزشی
پاتوق نشریات
ویژه اساتید
چند رسانه ای
کد مطلب: 62546
هزينه خريد جهيزيه چند برابر شده است؟
چهارتا تيکه لگن و آبکش و سطل آشغال جهيزيه گرفتم، شده 10 ميليون تومن
تاریخ انتشار : 1393/09/03
نمایش : 1824
«چهارتا تيکه لگن و آبکش و سطل آشغال گرفتم، شده 10 ميليون تومن.» اين جمله را دختري مي گويد که همراه با مادر و خواهرش براي خريد جهزيه به بازار تهران رفته است. خواهرش سال 88، با ده ميليون تومان، تقريبا بيشتر جهزيه اش را تهيه کرده بود.

به گزارش اساتيد برتر، به نقل از صداي اقتصاد، «چهارتا تيکه لگن و آبکش و سطل آشغال گرفتم، شده 10 ميليون تومن.» اين جمله را دختري مي گويد که همراه با مادر و خواهرش براي خريد جهزيه به بازار تهران رفته است. البته در واقعيت کمي بيشتر از اين وسايل را خريد کرده اما خواهرش سال 88، با ده ميليون تومان، تقريبا بيشتر جهزيه اش را تهيه کرده بود و حالا او با اين ميزان پول، تنها بخش کوچکي از وسايل و خرده ريزهاي آشپزخانه اش را خريده است. کل خريد جهزيه خواهرش با يکسري وسايل لوکس در آن سال 20 ميليون تومان بوده و اما شيرين با حساب سرانگشتي مي گويد: «بايد حداقل 30 ميليون تومن ديگه خرج کنم تا بتونم تمام وسايلمو بخرم. تازه ديگه نميخوام يه سري وسايل لوکس بخرم، فقط چيزهايي که لازم دارم.»


وسايل لوکس در بازار تهران زياد به چشم مي خورد. يکي از کالاهاي لوکس بازار، رخت آويز هاي برقي بود. رخت آويزهايي با قيمت يک ميليون تومان که به ديوار نصب مي شود و با يک دکمه باز و بسته مي شود و احتمالا به درد خانه هاي کوچک الان مي خورد. اما با جيب کم جون خانواده ها جور در نمي آيد. به هرحال، يک ميليون تومان، رخت آويز برقي مارک دار، چندين برابر، قيمت رخت آويز هاي پلاستيکي است که به راحتي مي توان با چند هزار تومان از پلاستيک فروشي هاي تره بار ها خريداري کرد.

وسيله لوکس ديگر، سرويس هاي چيني با نقش هايي به رنگ طلايي بود که فروشنده ادعا مي کرد اين رنگ ها در اصل طلاي 18عيار است که روي ظرف ها کار شده است. قيمت اين سرويس هاي چيني، بستگي به ميزان کاري که رويش شده است از چهارميليون تومان به بالاست. البته چيني هاي معمولي هم چندان ارزان تر از مدل طلانشان آنها نيست. به طوري که ديگر، قيمت معمولي سرويس چيني، حول و حوش دو ميليون تومان مي گردد و چيني زير اين قيمت، اصولا جنس نامرغوب خوانده مي شود. فروشنده يک فروشگاه چيني فروشي که پسر جواني است، مي گويد: «چيني زير دو ميليون تومان، ديگه به درد نمي خوره. جنس اين چيني ها اصلا خوب نيست، يا زود مي شکنه يا لب پر ميشه.» بعد هم براي اثبات حرفهايش، چند بشقاب سرويس دو ميليون و 200 هزار توماني را به شدت به هم مي کوبد و ادامه مي دهد: «ببين، اصلا نمي شکنه.»

در کنار تمام تلاش هايي که فروشندگان براي فروش کالاهايشان انجام مي دهند، بازار لوازم خانگي، در چند سال گذشته نوسانات زيادي به خود ديد؛ درست بعد از سال 89، 90 و نوسانات قيمت دلار و تورم هاي آنچناني دولت گذشته. نوساناتي که باعث شده، هزينه تهيه جهزيه چند برابر شود. با اين حال افزايش قيمت ها تا حدودي ادامه دارد و حتي اوايل امسال هم محمد طحان پور، رئيس اتحاديه فروشندگان لوزام خانگي گفت: عليرغم مخالفت دولت و سازمان حمايت برخي از توليدکنندگان اقدام به افزايش قيمت محصولات خود کرده اند. البته اين افزايش قيمت قرار بود تنها تا خردادماه اتفاق نيوفتاد. اما به هرحال به اعتقاد او، کارخانجات لوازم خانگي غيرقانوني اقدام به افزايش قيمت محصولات خود کرده‌اند و وزارت صنعت بايد تکليف اصناف را در بازار لوازم خانگي روشن کند.

در نهايت، طحان پور، تير ماه اعلام کرد: «شرايط فعلي به گونه اي شده که بازار قيمت ها را تعيين مي کند و چنانچه واحدي اقدام به افزايش قيمت کند، کالاها روي دستشان مي ماند. همين طور عرضه لوازم خانگي بيش از تقاضا است و قيمت ها روند افزايشي نداشته و ثابت مانده است.»

 او همين ماه پيش هم گفت: بررسي وضعيت بازار لوازم خانگي نشان مي دهد، برخلاف سال گذشته در حال حاضر روند قيمت گذاري ها با آرامش به پيش مي رود.

 به هرحال رييس اتحاديه معتقد است در سال 93 بازار در کمال آرامش است و مصرف کننده بدون استرس خريد مي کند. طحان پور همين طور ادامه داده است: «ما در سال 91 بدبخت شديم و تا 92، حدود 200 درصد افزايش قيمت داشتيم. خانواده ها مي ترسيدند روند صعودي ادامه پيدا کند و حتي اگر دختر نوجواني داشتند چند تکه جهيزيه برايش مي خريدند. اما حالا با اطمينان مي توانيم بگوييم بازار با ثباتي داريم چرا که روابط مان با دنيا خوب شده است. مردم باور کرده اند اقتصاد ثبات پيدا کرده، ديگر استرسي وجود ندارد، آن ها بر اساس نياز واقعي شان خريد مي کنند و فروشنده بايد منت مشتري را بکشد.»

البته هرچه که باشد، مردم باز هم سعي مي کنند، در زمان هايي خريد کنند که احتمال کاهش قيمت بيشتري وجود داشته باشد. شيرين مي گويد: «ماه محرم و صفر بهترين زمان براي خريد است. البته نمي گم، قيمت ها کاهش پيدا مي کنه، اما چون مشتري ها کم ميشه، فروشنده ها با خريدارها راه مي آيند و تخفيف هاي زيادي مي دهند. ولي با اين حال، بعضي خانواده ها ميگن، تو اين ماه ها خريد کردن، شگون نداره. يا حداقل تو دهه اول محرم نبايد خريد عروسي رو انجام داد.» نبود مشتري آنچناني در اين ماه ها درست است. به طوري که ساعت سه عصر، هنوز خيلي از فروشنده هاي بازار منتظرند اولين دشت خود را بکنند و جنسي بفروشند. بيشترشان هم با وعده اينکه «خانم، آقا، از اول صبح دشت نکردم، اگر خريد کني، تخفيف خوب ميدم» سعي در راضي کردن مشتري ها دارند.

در کنار آنهايي که در پي زمان مناسبي براي خريد جهيزيه هستند، عده اي هم چشم انتظار کارت جهيزيه دولت نشسته اند. البته همين هفته پيش، بهمن بهمني، مديرکل ازدواج وتعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان گفت: اعطاي کارت جهيزيه به زوج‌هاي جوان هنوز نهايي نشده است،

اما به هرحال، اين کارت ها اعتبار پنج و 10 ميليون توماني دارند. به گفته محمود گلزاري معاون ساماندهي امور جوانان، قرار شده با همکاري بانکها جوانان براي دريافت اينگونه کارتهاي اعتباري ضمانت سنگيني نداشته باشند به طور مثال کارمند دولت مي تواند تنها با ارائه فيش حقوقي و يا معرفي يک کاسب معتبر اين کارتها را دريافت کند و يا کارمند غير دولتي مي تواند با معرفي پدر يا مادر کارمند خود از اينگونه کارتها بهره مند شوند. سود اين کارتها 16 درصد بوده اما مي خواهيم با همکاري بانک ها اين درصد به 12 درصد کاهش پيدا کند.

ولي باز هم عده اي منتظر نشست فرداي گروه 1+5 هستند. نشستي که شايد قيمت ها را در اين سطح نگه ندارد و حتي زندگي مشترک و وسايل خانه و جهيزيه آنها را تحت تاثير قرار دهد. به همين دليل هم بعضي ها زودتر در پي خريد جهيزيه شان هستند و بعضي اميدوار کاهش قيمت ها، چشم انتظار روزهاي بعد از توافق نشسته اند. حتي فروشندگان هم از توافق مي گويند و منتظر تعيين و تکليف قيمت ها هستند.

انتهاي پيام
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آخرین اخبار
اخبار استان
 
اوقات شرعی
پایگاه های خبری استانشهدای شاخص سال 95
یادداشت
در محضر شهید